ści ząb z próchnicy, użyje specjalnej, często niewidocznej plomby pozwoli uratować ząb. Próchnica rozwija się podstępnie, a niestety wciąż wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny dopiero wtedy, gdy nie może już wytrzymać z bólu. W takim momencie ząb bywa już nie do odratowania, korzeń jest zaatakowany stanem zapalnym, a pozostałości zewnętrzne nadają się już tylko do wyrwania. Nowoczesna stomatologia dysponuje przyjemną i wystarczającą profilaktyką, by ból zębów stał się ponurym wspomnieniem z przeszłości. Gdy jednak nie udało się uchronić jamy ustnej przed próchnicą i ząb już mocno boli, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Dentysta oceni, czy ząb nadaje się jeszcze do leczenia (niewielkie ubytki też mogą boleć, a ich leczenie nie jest trudne; te większe i bardziej skomplikowane często poddają się leczeniu kanałowemu) i je podejmie, naturalnie jeśli wcześniej zostanie wyleczony ewentualny stan zapalny. Pacjent z opuchlizną po stronie bolącego zęba zostanie najprawdopodobniej skierowany na prześwietlenie, na którym będzie widać skalę zaawansowania problemu. Stan zapalny zwalcza się odpowiednim antybiotykiem, co zapobiega dalszym nadkażeniom i ogólnej reakcji organizmu. Po pozbyciu się stanu zapalnego można przejść do wybranej metody leczenia zęba lub usunąć go, gdy jest to niemożliwe.
Stomatologia nie jest łatwą dziedziną zwłaszcza
Bardzo wielu ludzi uważa, że wizyty u lekarza dentysty należą do tych najmniej przyjemnych. Pacjenci boją się wizyt i unikają leczenia nawet z dużym bólem w jamie ustnej. Prawda jest niestety taka, że dbanie o nasze zęby należy tylko i wyłącznie do nas, a lekarz jedynie naprawia popełnione przez nas zaniedbania i błędy.
Wiemy, że pacjenci nie lubią wizyt u stomatologa, ale co o samej pracy sądzą lekarze? Dentysta jest osobą odpowiedzialną za leczenie chorób jamy ustnej, są to przypadłości takie jak ból zębów, zniszczone dziąsła czy infekcje. Niestety jak można się domyślić, nie jest to praca przyjemna. Wiąże się ona z ciągłym widokiem zepsutych zębów, zaniedbanych jam ustnych i uszkodzonych dziąseł - można sobie tylko wyobrazić odór wydobywający się z tak zaniedbanej części ciała. Stomatologia nie jest łatwą dziedziną, zwłaszcza na początku kariery jako lekarz. Należy skończyć odpowiednie studnia oraz staże, tylko po to aby móc zatrudnić się w końcu w jakiejś przychodni - niestety przez pierwsze lata kariery lekarz dentysta nie zarabia zbyt wiele. To z czasem się zmienia - lekarz zdobywa doświadczenie oraz lojalnych pacjentów, którzy wracają skorzystać z jego usług. Taki moment jest idealny zainwestowania w swoją własną działalność i maksymalne wykorzystanie swoich lekarskich umiejętności. Rozwój kariery lekarskiej w każdej dziedzinie jest trudny, jednak jeśli chodzi o stomatologię należy wziąć pod uwagę codzienne oglądanie nieprzyjemnych widoków i obsługę zniechęconych pacjentów.
Sprawdź stan uzębienia
Stomatologia jest takim działem medycyny, który rozwija się szybko i dosyć prężnie. Dzięki temu sprzęt, którego obecnie używa dentysta, różni się nieco od wyposażenia stomatologa sprzed kilkudziesięciu lat. Wiedza medyczna w zakresie stomatologii również się poszerzyła. Pomimo tych faktów, wielu ludzi nadal boi się wizyty u dentysty.
Wizyt stomatologicznych nie muszą obawiać się osoby, które regularnie sprawdzają swój stan uzębienia w gabinecie dentystycznym. Takie osoby nie czekają na ból zębów, ale sprawdzają uzębienie, zanim pojawi się problem. Niewątpliwie warto przeciwdziałać problemom zdrowotnym, właśnie poprzez regularne wizyty u dentysty.